Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskefilmy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Následující text je recenze Františka Fuky pro FFFilm.
Původní text naleznete na: http://www.novinky.cz/clanek/76895-expertni-fffilm.html

Expertní FFFILM

Opravdu nemám nic proti čekým filmařům. Opravdu ne. Ale oni zřejmě mají něco proti mně. Jinak by po PANIC JE NANIC nenatočili EXPERTY... Vzhledem k tomu, že tento týden má premiéru sedm filmů, není divu, že FFFILM tentokrát bude "Super Sized".

O čem je film EXPERTI? Presskit tvrdí následující: "Maturant Oskar tráví většinu času buď u počítače, nebo s kamarádem Filipem. Když Oskara odmítne dívka a dá přednost movitému spolužákovi Viktorovi, rozhodne se mladý muž radikálně změnit život. Poslední peníze investuje do změny vzhledu, nachází práci v počítačové firmě a rozjíždí první zakázky."

Díky za presskit, protože bez něj by mě tohle nenapadlo. Oskar (Kryštof Hádek) se tak nějak fláká mezi školou, holkami a počítači, a najednou zničeho nic má kvádro a pracuje buď u Microsoftu nebo doma na vlastní pěst (přijímají ho do práce v Microsoftu, ale zákazníci mu volají domů). To se ovšem stane až někdy v polovině filmu. Takto je tedy odstartována hlavní dějová linie (která ovšem v reálu působí jen jako další z mnoha nesmyslných epizodních scének), načež Oskar začne chodit lidem domů odvirovávat počítače, jedna ženská ho znásilní, pak zavolá všem přítelkyním a ty mu začnou také volat a pod záminkou "opravy počítače" ho také znásilňovat. Oskar je z toho zničený, takže když se k němu nakonec jeho vytoužené děvče chce vrátit, uteče oknem a je konec.

Ujišťuji vás, že předchozí odstavec o ději má takhle na obrazovce mnohem větší smysl, než má film EXPERTI. V tom textu jsem vám totiž z filmu vyfiltroval jen to, co má podle tvůrců být hlavním dějovým obloukem a vynechal jsem spousty dalších scének, ve kterých se někdo opije, někdo od někoho kupuje počítač, hlavní hrdina nepozorovaně ukončí gymnázium a začne chodit na vysokou, někdo chystá večírek, ale přijedou rodiče, někdo někomu dá omylem do pití viagru... Film má kousek přes 80 minut, ale subjektivně působí jako tříhodinový a začne být k nevydržení už někdy po čtvrt hodině.

Kryštof Hádek je jediná věc v EXPERTECH, která není úplně strašná. Všechno ostatní svou hrůzností překonává jak PANIC JE NA NIC, tak JAK SE KROTÍ KROKODÝLI. Teenageři pronášejí věty jako "Klídek, vše vám hned vysvětlím" (opravdu, "klídek" a "vše" v jedné větě!) a díky nepodařeným postsynchronům všichni mluví jako ve špatně nadabovaném televizním seriálu.

EXPERTI se potýkají s problémy i mimo plátno (viz také foto Tomáše Baldýnského). Na oficiálním webu jsou ještě den před premiérou sekce nazvané "o čem to bude", "proč to vzniká" nebo "kdy to vyrobíme" a jsou na něm k nalezení pouze fotografie z natáčení, nikoliv z filmu. Tudíž se můžete podívat například na fotku, která je erotičtější, než cokoliv v celém filmu.

Čímž se tradičně dostávám k sekci pro chlíváky: Když už natáčím teenagerskou lechtivou komedii, která se točí kolem souložení, tak bych v ní snad měl být nějaký sex nebo erotika, ne? V EXPERTECH je, pokud si pamatuji, jen trocha lezení po sobě na gauči, všechen sex je taktně vystřižen.

Jedním ze sponzorů EXPERTŮ je Ministerstvo informatiky ČR, z čehož mám dojem, že jsem nějakým nepřímým způsobem na jeho natočení přispěl i já. To mě velmi štve. Film samozřejmě pro informatiku v ČR neudělá naprosto nic a když už bych se na něj měl koukat z hlediska správnosti a aktuálnosti technických informací, musím konstatovat, že se tvůrci moc nepředvedli: Současní studenti jsou v hodinách počítačové gramotnosti instruováni, že tiskárny se připojují na LPT1 a LPT2, myš na COM1 a COM2 a v počítači jsou "Co procesory" (sic).

Pokud se zajímáte o videohry, jistě vás pobaví, že na stěnách "cool klubu pro mladé" je v pravidelných rozestupech rozvěšeno několik stejných plakátů na Grand Theft Auto 3 (rok vydání 2001) a hrdinové ve volných chvílích hrají videohru s nějakou raketkou, prolétávající mezi asteroidy, která je evidentně předrenderovaná a pohyby raketky neodpovídají tomu, jak hrdina pohybuje s joystickem. To jsou přesně ty detaily, kterých si mládež (tj. cílové publikum) všimne a budou jí připadat směšné.

Dalším ze sponzorů je Microsoft, což mi připadalo velmi zvláštní, vzhledem k tomu, že zápletka filmu je postavena na tom, že pokud máte v počítači Windows, tak se vám do něj dostanou viry a budete si muset kvůli tomu zvát domů experta.

Kromě toho EXPERTY sponzorovala také firma TOI TOI, distribuující přenosné kadibudky.

František Fuka

Zpět na seznam všech recenzí.


Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:57

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace