Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskefilmy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Následující text je recenze Aleny Prokopové pro Cinemu.
Původní text naleznete na: http://www.cinemamagazine.cz/recenze/229/experti

Experti

Další česká teenagerovská komedie – tentokrát o tom, že počítač je na rozdíl od žen vždycky uživatelsky přátelský

Oskar má před maturitou, miluje počítače a Lucii ze sousedství. Nejdřív proto, aby se jí zalíbil, později už možná jen z touhy po uznání se z ošklivého zapraného kačátka mění v dobře oblečeného, vysportovaného, úspěšného mladého muže. K lukrativním opravám domácích počítačů si totiž přibere i roli zdatného „opraváře“ pošramocených orgasmů bohatých vdaných dam. Na staré kamarády ze střední školy a na milovanou Lucii při tom poněkud zapomene...

Na rozdíl od českých teenagerovských komedií Snowboarďáci a Panic je na nic (s Rafťáky v zádech) nelíčí debutant Karel Coma prázdninová dobrodružství nezletilců za hranicemi všedních dnů. Podniká klipové výpady do delšího časového úseku ze života „staršího“ hrdiny, kterého až příliš nenápadně přesune ze střední školy na vysokou. Hravě naivistická promiskuita a morální neukotvenost zmíněných snímků je sice podrobena kritice. To však samozřejmě nestačí k tomu, aby byli Experti dobrým filmem. Naopak – z dané trojice teenagerovských komedií je jednoznačně nejslabší, což se zdálo při sledování Panice téměř nemožné... Janákův snowboarďácký opus to navíc pasuje na „nedostižné“ dílo.

Ale zpět k mladistvým inteligentům v zajetí orgasmů, které v Expertech vzhledem k jejich přístupnosti pochopitelně neuvidíte. Zato si v nich ovšem užijete motivů, které jako by ve vyprávění zbyly z minulé verze scénáře, vypravěčských oslích mostů hodných Kameňáků, postradatelných či naopak chybějících scén, lehce toporných dialogů a řady překvapivě špatných hereckých výkonů.

Hlavní hrdina je možná o něco sympatičtější než rozjívení „Panicové“ padělající špatné vysvědčení, klikatými dějovými meandry mu však nepomůže proklouznost bez odřených uší ani mladistvý pel stylově zjevně naprosto dezorientovaného Kryštofa Hádka (Tmavomodrý svět, pamatujete?). Nerozveselí ani četné neústrojné odkazy na jiné filmy počínaje Absolventem a konče Vlasy (postava jménem Bukowski), ani machrování s obrazem (dělené plátno bylo asi úmyslem, ale se svícením a ostřením se mi zdálo být něco v nepořádku omylem.) Vrtá mi hlavou, jestli už jenom jen špatně vidím, nebo jestli tvůrci náhodou nechtěli oponovat infantilně pozitivním, vyleštěným a přesvíceným teenagerovským komediím. Takový lehce ušmudlaný design by totiž slušel spíš teenagerovské vyvražďovačce z přítmí nuselských slumů.

Aby toho nebylo dost, v galerii tradičně zkarikovaných vedlejších postav (zmiňme Oskarovy hloupé středoškolské učitele v podání Čtvrtníčka a Hubinské) na sebe strhávají pozornost superstarové „idoly“, jež vyniknou v kombinaci s okatě prezentovanými sponzorskými produkty. Zvlášť uživatelsky vstřícná „okna“ jistého computerového giganta provázejí hrdinu stejně věrně jako „komické“ alkoholické nehody. Jako lifestylový film líbivě prezentující subkulturu a životní styl teenagerů Experti selhávají i v okamžiku, kdy se autoři dopouštějí chyb, jež prý odhalí každé cvičené náctileté oko (naivně využitá počítačová hantýrka, plakáty na „zastaralé“ videohry). Mně spíš vrtalo hlavou třeba to, odkdy se na ČVUT zamyká hlavní vchod.

Situace je smutnější o to, že při trošce přemítání můžete v Expertech odhalit celkem inteligentní a zábavný záměr. Nemá ovšem smysl uvažovat o tom, za jakých podmínek mohla vzniknout třeba hořkosladká moralitka o tom, že i s „uživatelsky přátelským“ světem se musíme naučit zacházet, abychom sami sobě nezavirovali a nezablokovali život. Nemá vlastně smysl uvažovat nad ničím. Žijte přítomností, zbožňujte Superstar, kupte si Motorolu a Windows a žijte šťastně až do smrti.

Alena Prokopová

Zpět na seznam všech recenzí.


Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:57

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace