Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskefilmy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Následující text je recenze Mirky Spáčilové pro MF Dnes.
Původní text naleznete na: http://show.idnes.cz/show_aktual.asp?r=show_aktual&c=A050112_181319_filmvideo_kot

Jak to Kameňák natřel Bruselu

Kameňák opravdu není to nejstrašnější, co mohlo český film potkat. Horší by bylo, kdyby se stal přijatou normou. Do trpné odevzdanosti nad třetím dílem, který už ani nešokuje, ani neurazí, jen umrtví čas, se totiž může vplížit hra na srovnávání.

A s ní iluze, že dejme tomu "jednička" je lepší než "dvojka" či horší než "trojka". To by byl teprve začátek konce. Z úlevy nad tím, že Kameňákem 3 série končí, vzít ji sakumprásk na milost a smířlivě uzavřít: něco se povedlo o chlup víc, něco míň, ale to se přece stane i u Pána prstenů.

Pokud filmovým labužníkům zní i pouhé sousedství Pána prstenů a Kameňáku jako znesvěcení, nechť vědí, že v "trojce" by museli za podobné svatokrádeže střílet. Tvůrci třeba opíší scénu s otráveným vínem z Císařova pekaře a po chvíli ji dokonce přiznají výrokem: "To jsem viděl - taky dobrý!" Nebo vyvěsí plakát rodinky Simpsonových.

A mezi tyhle dva pilíře šlechticů humoru napnou prádelní šňůru, na niž bez ladu a skladu opětovně věší košilatou várku sepraných anekdot a figurek, zejména pupkáčů v trenkách a protivných stařenek s tchyněmi v čele.

Na nové kolíčky připíchli zámeckého synka-homosexuála a romskou rodinku, která sice bere přídavky na sedmnáct dětí a s policií se nepřátelí, leč jinak je milá a plná urostlých mládenců, kteří v noci poslouží paničkám a ve dne porážejí tatíky ve fotbale. "Bratři cikáni mají pravdu," zní uznale hospodou.

Sluší se dodat, že taky nejlépe hrají. Anekdotám totiž víc sluší neškolená přirozenost než špatní herci, kteří ani pointu starých vtipů neprodají. Vtipy nové se tu nevedou, jen obměněné: sto korun na Vietnam, jež nosily děti do školy, už bývalo i na Bosnu, teď je to stovka na Irák. A děti pořád nikam nejedou, protože pořád zlobí.

Po úmornějším rozjezdu, čímž se rozumí přístupnost zhruba od patnácti let, dojde na vyšší ligu čili na kosočtverce, počurané hošíky a Dolly Buster v okrasné póze jako z předvolební kampaně. Ústřední pár se pokouší o manželský sex tolikrát, až mu člověk opravdu od srdce přeje, aby to konečně jednou vyšlo.

Příběh, z nějž zmizel minulý "erotický pramen", nemá už žádnou zápletku - kromě fotbalu. Ten sice přináší rychlejší střih, dokonce zdání pohybu, ale to probůh neznamená, že by snad třetí Kameňák byl náhle akční, neřkuli vzrušující. Vládne mu dál nefilmová nálada, jako když si ve společnosti někdo uleví, pár lidí zařičí "Hehe!" a ostatní rozpačitě předstírají, že nic neslyší, nic necítí.

Jen v jednom se "trojka" liší: ještě víc tlačí na sociální strunu a komunální politickou satiru. V podstatě navazuje na nedávný "eurosilvestr" Novy. Poldové se tu kvůli Evropské unii učí jazyky, obávanou místní fúrii stačí "posadit do Bruselu a bojí se nás celá Evropa". Zkrátka Kameňákov milosrdně předvádí, jak to malý český člobrda natře cizáckým ouřadům, i když není zrovna Einstein. K přežití mu stačí slunce, seno, jahody, pivo, erotika, pár facek, fotbal a veselá mysl.

Kouzlo nechtěného učinilo za érou Kameňáků tečku z jiné doby: po projekci "trojky" sálem zaznělo Bang bang, módní píseň z Tarantinova filmu Kill Bill. Jenže zkamenělé silvestry se ještě zdaleka neloučí.

Mirka Spáčilová

Zpět na seznam všech recenzí.


Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:58

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace