Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskefilmy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Následující text je recenze Jana Lipšanského na FilmPub.cz:
Původní text naleznete na: http://kino.tiscali.cz/filmy/f_review.asp?film_id=6220

Kameňák

Máte rádi vtipy, filmy Zdeňka Trošky a skutečně, ale skutečně nenáročné filmy? Pak právě pro vás je zde moooc hezká a vypečená komedie, která spojuje jednotlivé známé vtipy na určitá témata (policajti, učitelky, Pepíček, sex, jeptišky, židovské, manželské, nemocniční, o sestřičkách, lordech a jejich sluzích...) v jakýsi hraný děj.

Ale i sousloví hraný děj je možná příliš silné, protože jde o poslepované scénky, kde logika nehraje roli, hlavně když poslouží jako možnost předvést ten který známý či méně známý vtip v hrané filmové podobě v podání známých českých herců. A že jich zde najdete celou řadu včetně hlavní manželské dvojice v podání Václava Vydry a Jany Paulové. Navíc se dočkáte určité erotiky – třeba úplně nahého právě Václava Vydry nebo náhledů do podvazků některých sestřiček.

Samozřejmě u nelogicky poskládaného řetězce nahodilých scén snad ani neočekáváte nějaký příběh. A skutečně – žádný nenajdete! Pokud tedy nebereme v potaz, že pár místních „podnikatelů“ doufá najít na zámku poklad a že ta nová fyzikářka na škole je něčím podezřelá. Zdeněk Troška skutečně vyšel vstříc nejnižším pudům masového obecenstva ze zparchantělé planety Nova a natočil pro ně zábavnou řachandu, která těmto divákům bude velmi milá – zvlášť když nebudou muset přemýšlet.

Těžko tedy hodnotit Kameňák, na základě tak chabé filmařské práce, z pozice jakékoliv filmové kritiky – co na tomto dílku chcete hodnotit? Je to podobné, jako kdybyste chtěli poměřovat pulce metrem na žraloky. Herecké výkony v jakékoliv telenovele jsou zhruba obdobné (v Ošklivce Betty dokonce oproti Kameňáku nadprůměrné), kamera slouží jen rychlému převyprávění, hudba je podobně bujará jako v předchozích Troškových komediích Slunce, seno a ..., včetně závěrečné písničky Heleny Vondráčkové, výtvarník se vyřádil hlavně na scénách z nevěstince a z otevírací party, kompozice obrazu je příliš intelektuální záležitost pro tento typ produkce – o čem si tedy můžeme povídat?

Možná o tom, že Zdeněk Troška nemá rád filmové kritiky, myšleno osoby. A tak se s nimi vypořádal po svém – některým filmovým a nepříjemným pacientům dal jejich příjmení. Můžete se tedy například těšit, až bude před plnou čekárnou sestřička vyzývat na anonymní test na AIDS paní Spáčilovou.

Celý film se natáčel v Týně nad Vltavou, a zde rovněž proběhne premiéra. Jistě se celé městečko zajde podívat. A poté jistě vtipůchtiví diváci z celé republiky. Soudě podle koláčů sledovanosti, bude Kameňák velmi úspěšným filmem – mohlo by jej vidět až 60 % české populace. A uznejte – to je pro režiséra větší poctou, než nějaké řečičky o umění, nebo o tom, co by měl mít a jak by měl vypadat film, myšleno tedy jako kinematografické dílo s určitým přesahem.

Jan Lipšanský

Zpět na seznam všech recenzí.


Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:58

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace