Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskefilmy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Následující text je recenze Františka Fuky pro FFFilm.
Původní text naleznete na: http://www.novinky.cz/clanek/74937-fffilm-ktery-by-se-chtel-smat.html

FFFILM, který by se chtěl smát

Dnešní FFFILM se budeme věnovat především dvěma komediím - JAK SE KROTÍ KROKODÝLI a FINTY DICKA A JANE. Problém je v tom, že jedna je vtipná jen mírně a druhá je strašná. A hádejte, která z nich je česká. Ach jo...

Zajímavost, o které se příliš nemluví, spočívá v tom, že JAK SE KROTÍ KROKODÝLI Marie Poledňákové je přímým pokračováním JAK VYTRHNOUT VELRYBĚ STOLIČKU a JAK DOSTAT TATÍNKA DO POLEPŠOVNY! Otec a matka se stejně jmenují (Luboš a Anna), otec je záchranář, matka baletka, a jejich syn má jméno Vašek.

Takže Jiří Mádl (narozen 1986) hraje stejnou postavu jako kdysi Tomáš Holý (narozen 1968)! A jeho rodiče hrají místo Jany Preissové a Františka Němce Ingrid Timková a Miroslav Etzler. Z věku hlavních představitelů se tedy zdá, že by se film měl odehrávat někdy koncem 80. let. On se ale odehrává dnes a hlavní hrdinové zřejmě byli mnoho let někde zmraženi.

Ve skutečnosti je to tak, že scénář KROKODÝLŮ vznikal už před mnoha lety a když se loni konečně začalo natáčet, byl - jak to říct - o pár let pozadu. A je na něm také vidět, že některé jeho elementy jsou dnes poněkud mimo (např. děti jedou na školní výlet do slovenských - tj. zahraničních - hor).

To je ale spíš taková zajímavost, nikoliv závažný problém. Závažné problémy scénáře jsou jinde. Především je v něm strašná spousta postav, z nichž některé jsou zhola zbytečné a není jasné, o kterých z nich vlastně film je.

Na plakátech filmu je Mádl (Vašek), Etzler (jeho otec Luboš) a Václav Postránecký (děda Pepík). To by tedy mělo znamenat, že film je především o nich. Dobře: Vašek chce odjet někam na tropický ostrov a studovat tam mj. krokodýly (tato zmínka je jediné, co má film společného se svým názvem). Matka mu to nechce dovolit, proto se Vašek začal skrývat v pražském bytě s dědou (zatímco matka odjíždí do dědovy vesnice) a ve filmu se jen čas od času mihne.

Děda Pepík prožíval na vesnici partnerskou krizi, snaží se naučit práci s počítačem a proto odjel do Prahy. A Luboš se vydává jako "zdravotní bratr" s třídou své malé dcery do hor. Zde plyne další dějová linie, spočívající v tom, že chodí po horách a zpívají si. Takže máme Prahu, vesnici a hory, přičemž v každém z těchto prostředí je půl tuctu až dva tucty postav (některé z nich přejíždějí!), které spolu asi mají být nějak propojeny, ale nepochopil jsem jak, natož abych chápal proč dělají to, co dělají. A opravdu jsem nebyl sám, kdo to nepochopil! Snažil jsem se to dát dohromady s kolegou po ICQ a dopadlo to takto (pozor, necenzurováno!).

Například malý chlapeček (sám o sobě vedlejší postava) má dva otce a dvě matky (jeho původní rodiče se rozvedli, ale obě dvojice se nadále kamarádí v jednom bytě). To je využito k tomu, že občas vidíme prostřih na tuto "komunitu", která je velmi bujará a pořád se v ní zpívá a tančí (tatínkové jsou Dan Nekonečný a Josef Vojtek), ale žádná z těchto čtyř postav nikdy nijak nezasáhne do děje filmu - prostě se na ně jenom občas prostřihne a díváme se, jak tančí a juchají. Nemohu říct, že je to přímo nudné (Dan Nekonečný je sám o sobě skoro tak zábavný jako všichni Village People dohromady), ale je to zábavné naprosto jiným způsobem, než se snaží být zábavný zbytek filmu.

A slovo "zábavný" je klíčové. KROKODÝLI jsou chvílemi "zábavní" - někdo někam legračně upadne, někdo se zapitvoří, někdo ječí, ale zdráhám se tomu říkat "humor", protože se tomu maximálně trochu pousmějete. Nekonají se žádné inteligentní vtipné vypointované dialogy. A rozhodně to má převelice daleko k humoru, který se vyskytoval v komediích Marie Poledňákové před 20 až 30 lety. Tohle je spíš "SLUNCE, SENO, NĚCO" a do toho občas pokus o seriózní drama.

Hlavní chyba je, jak jste už jistě pochopili, ve scénáři, který byl zřejmě přepisován a upravován tak dlouho, že se z něj zcela vytratilo, o čem to celé vlastně mělo být. Následně už je celkem jedno, jak dobře kdo hraje (někteří docela dobře, ale každý ve zcela jiném stylu), jak dobrá je kamera, střih (obojí špatné) nebo hudba (velmi dobrá - Petr Malásek). JAK SE KROTÍ KROKODÝLI je utrpení z jiného vesmíru.

František Fuka

Zpět na seznam všech recenzí.


Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:58

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace