Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskefilmy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Následující text je recenze Jana Lipšanského na FilmPub.cz:
Původní text naleznete na: http://filmpub.atlas.cz/kino/10150-waterloo-po-cesku.aspx

Waterloo po česku

Pokud si pilně nalistujete v nějaké filmové encyklopedii heslo Vít Olmer, píší tam cosi o nějakých jeho jemných, psychologických komediích Jako jed nebo Co je vám, doktore? Také se dozvíte, že natočil Bony a klid, Tankový prapor, Nahotu na prodej.

Vít Olmer je rovněž režisérem takových supervěcí jako Playgirls 1 a 2, Ještě větší blbec, než jsme doufali či veleúspěšného nováckého seriálu Policajti z předměstí. Avšak Vít Olmer oplývá ještě jinými klady – například kdysi do českého Playboye psal rádoby erotické povídky o manželství a sexu. A taky má za manželku fajn kůstku, jistou Chytrovou, na herectví však blbou jako náš papoušek. Vítu Olmerovi udeří brzy šestý křížek. Jirkovi Krampolovi – takový ten komik z televizního pořadu Nikdo není dokonalý – pak šest a půltý. Prostě starý páky. Jiří Krampol hrál Vítu Olmerovi drsného policajta v Nahotě na prodej. Chytrová „hrála“ ve všech Olmerových filmech – nahá a mlčenlivá je k nakousnutí. Oblečená a deklamující svou roli k nakopnutí. Nejhůř vypadá, když se pokouší o hereckou mimiku a vyjádřit své pocity dobře nalíčenýma očima.

Tihle tři plus pár dalších nešťastníků (např. Eva Holubová, jíž hysterické a užvaněné ženy ne a ne nikdo odpárat, Oldřich Vízner coby prací a manželčinými rozmary přetížený workoholik, Antonín Navrátil jako chápavý doktor, Jana Paulová – žena, zahýbající manželovi, Emília Vášáryová jakožto trpně manžela snášející manželka, nechávající si říkat tu Japonka, ondy Yoko) slepili za malý peníz do kupy velkolepou silvestrovskou estrádu ve stylu Vladimíra Železného a jeho televize. A stejně tak trapnou.

V pěti povídkách se postupně Jiří Krampol mění ze superúspěšného podnikatele, jehož manželka se nudí tak, až zahne, na hluchotu předstírajícího dědulu, deptaného ukecanou manželkou, na přestárlého jazzového bubeníka, žijícího se ženou na venkově, na psychologa-amatéra u moře, až konečně k podváděnému památkáři, se zájmem v napoleonské historii. Povídky samy se mění od zdlouhavě natočeného vtipu (a jistý Zdenda Troška nám chystá něco podobného v Kameňáku) přes únavný pokus o lehké psychologično až k trapným výpovědím o podváděných mužích a zahýbajících manželkách.

Říkáte si možná, proboha, proč kdysi tak úspěšný režisér tuhle slátaninu, vhodnou tak maximálně na televizní seriál na Nově po 22. hodině večer (každý díl dvacet minut, počet dílů se nastaví podle koláčů, ratingu, share a sledovanosti), vlastně natočil? Důvodů je několik. Za prvé si vydělal docela slušné penízky jakožto autor námětu, scénárista a režisér. I jeho žena si coby herečka na nějaké peníze přišla. Díky natáčení čtvrté povídky si zajistili dovolenou zdarma na Jadranu. Televize Nova určitě na tenhle film koupí vysílací práva. Vít Olmer mohl ukojit několik svých libid, když nám opět zcela zbytečně předvedl svou manželku nahou, a navíc si pod jednotlivé povídky čte vlastní komentář. (Ano, filmařsky si pan režisér už nejspíše moc nevěří, když nám mimo obraz dovysvětlovává, co a jak.) Mohou vydat knihu těchto povídek. A možná vyjde i soundtrack!

Jediný, kdo na tom prodělá, je divák. Pokud se nějakou nešťastnou náhodou na projekci tohoto dílka dostanete, asi vám po skončení také bude vrtat hlavou, co tím chtěl autor říci? Že chlapi jsou jen truhlíci, které ženské stále podvádějí? Že ženské jsou na druhou stranu v podstatě jen hysterky? Sám nevím. Humor tahle nastavovaná břečka obsahuje asi jako kojenecké mléko alkoholu, možná dokonce při neustálých vtipech ve čtvrté povídce budete mít chuť Jirku Krampola zavraždit.

Hledat chyby na tomto „filmu“ bych takto mohl na dalších dvacet stran. Za kladné považuji kameru a hudbu, některé herecké výkony, pořád je to však velmi málo na to, abychom měli důvod o Waterloo diskutovat jako o nějakém díle. Možná však potěší kromě Olmerovy rodiny také pár čtenářů Playboye.

Jan Lipšanský

Zpět na seznam všech recenzí.


Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:59

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace