Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskefilmy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Následující text je recenze Ilony Franckové pro Premiere.
Původní text naleznete na: http://www.premiere.cz/film/51790/panic_je_nanic.html

Recenze v kostce:
Letní komedie plná teenagerského humoru a hlášek je vybavena podtitulem ,Aneb jak si užít‘. Vypráví o trojici šestnáctiletých kamarádů z Prahy, kteří stráví část prázdnin na venkově s velkolepým plánem. Touží po tom, aby se z nich za pomoci místních dívek stali konečně muži.

Režie: Ivo Macharáček
Hrají: David Vobořil, Michal Hruška, Tomáš Žatečka, Šárka Vaňková, Ivana Korolová, Kateřina Odartenková, Kristýna Jetenská, Irena Máchová, Naďa Konvalinková, Tomáš Hanák, Květa Fialová, Ladislav Trojan, Milena Dvorská a další
Scénář: Miroslav Buberle
Kamera: Tomáš Kresta
Distribuce: Bioscop, 99 min., od 15 let, 29 kopií

Panic je nanic

Protože množina zápletek teenagerských komedií není nevyčerpatelná, nemá smysl filmu Panic je nanic vyčítat, že jeho ústřední téma je navlas stejné jako u slavné americké komedie Prci, prci, prcičky – snad jen s tím rozdílem, že v případě českého pokusu se tři kamarádi rozhodnou přijít o panictví během prázdnin.

Hned zkraje je zároveň ­třeba přiznat, že debutující režisér Ivo Macharáček našel celkem šikovné představitele ústředního trojlístku. Debutující herci vytvořili ze svých šablonovitých postav – vtipného pohodáře, zhýčkaného hejska a maminčina mazánka – docela sympatické rošťáky. Méně výrazná je čtveřice dívek, které se navíc na scéně objeví více než čtyřicet minut po začátku, když se kluci usadí ve vypůjčeném stavení a začnou se zajímat o to, jak svůj ‚handicap‘ řešit.

Z dívek má nejvetší prostor Šárka ‚SuperStar‘ Vaňková, a ostudu si neudělala, zvlášť vezmeme-li v potaz, že její role je nahozená jen hrubými tahy a scénář její jednání nepodepírá žádnou motivací. Škoda že nevyužiti zůstali herci zvučných jmen (Květa Fialová, Ladislav Trojan…), kteří se ujali úloh dospělých.

Největší slabinou filmu je děj tak řídký, že by stěží stačil na videoklip. Panic si tudíž musí vypomáhat různými obrazovými vycpávkami, a tak se snad každých deset minut na plátně odehrává laškovné cákání u pumpy na dvoře, laškovné cachtání u bazénu, případně laškovné skotačení u rybníka. Podobnou funkci plní i animované vložky, jakési kratičké kreslené anekdoty, které někdy rozvíjejí předcházející hranou scénu (jedenkrát dokonce i erotickou), mnohem častěji ale jenom zbytečně komentují děj.

Letošek přinese teenagerských komedií hned několik, doufejme, že na těch dalších výrazněji zapracuje dramaturg, protože jinak půjde o mrhání talentem a energií.

ORTEL: Ze spojení ‚teenagerská komedie‘ v tomto případě platí jen první část.

Ilona Francková

Zpět na seznam všech recenzí.


Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:58

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace