Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskefilmy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Následující text je recenze Ondřeje Váši pro MF Dnes.
Původní text naleznete na: http://show.idnes.cz/show_recenze.asp?r=show_recenze&c=A060120_205407_show_recenze_off

Šárka Vaňková dala každýmu. Zbytečně

Film Panic je nanic míří o trochu níž než průlomoví Snowboarďáci, ale určitě stejným směrem. Jenže s trochu vychýlenou muškou.

Ne že by byla ztráta panictví něco vyloženě zásadního, leč furt je to rozhodně rajcovnější událost než třeba první přijímání. Na film pro teenagery, co dychtivě hledají, kde tesař nechal díru, téma ideální.

Je tím pádem trochu zklamání, že se toho ve snímku Panic je nanic vlastně zase až tak moc nestane. Ani by tak nevadilo, že je to komedie natočená v dobrém slova smyslu obyčejně, kdyby na trojici vandrujících kluků čekal větší odvaz, než neškodná karikatura místního borce a Šárka Vaňková.

Cíl, aby to byla komedie natočená z pohledu dnešní omladiny, nevyšel. Duel starci versus mládí působí přinejmenším idealizovaně, stejně tak hapruje, když si parta holek pochvaluje, jaký že to byl rozjetý večírek se štrůdlem a mraženými jahodami. Jo, to teda frčelo.

Rozumějte - těm klukům i holkám je šestnáct. Scénář je šponuje k naivitě, navíc jim staví do cesty bezzubá dobrodružství. Film tak nakonec nevyznívá jako generační výpověď o tom, co se klukům a holkám honí v hlavě, ale jako rodičovské přání, jaký by jejich svět měl být.

Děj vůbec negraduje - finále, ve kterém Šárka Vaňková utrhne ze stromu poznání hned tři jablka najednou a kluci trpí posedlostí změřit její prsa, je sice potenciálně vtipný, ale nevede k němu žádná cesta, takže ve výsledku vyzní dost vlažně.

Ad Šárka Vaňková a ostatní hvězdy - je uvěřitelné, že finalistka SuperStar skutečně musela projít castingem jako ostatní děvčata. Ale na to, že její postava je de facto nevýrazná (nehraje ona vlastně sama sebe?), se na ní kamera lepí jak šmírák na díru v plotě a z filmu je najednou její osobní promo.

Čert vem Andreu Verešovou a Evu Ajchmajerovou, které se na plátně jen mihnou, ale scéna s Liborem Boučkem je tak okatě nastavená, až máte strach, že po návratu z kina najdete vyvoleného moderátora sedět u vás doma na gauči s tím, že taky jen tak šel kolem.

Film navíc dost rušivě cituje, aniž by to ale dávalo nějaký smysl. Animované prostřihy jako by Básníkům z oka vypadly, a scéna s postaršími nudistkami, co se v rybníce koupají "jako víly"? Duhová kulička Karla Kachyni jak vyšitá.

Komedie Panic je nanic se do světa dospívajících puberťáků neponořila, ale mrská se na hladině JEJICH humoru a života jako splávek. A ryby neberou a neberou...

Ondřej Váša

Zpět na seznam všech recenzí.


Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:58

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace