Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskefilmy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Následující text je recenze Ilony Franckové pro Premiere.
Původní text naleznete na: http://www.premiere.cz/film/539/non_plus_ultras.html

Recenze v kostce:
Komedie o mužských touhách a prohrách sleduje několik týdnů v životě party fanoušků Sparty, kteří do Prahy pozvou dva 'rowdies' z nejtvrdšího britského jádra. Největší zásluhou debutu režiséra Jakuba Sluky je to, že pro film objevil řadu mladých herců v čele s Davidem Novotným v roli sympatického vůdce party Bejčáka.

Režie: Jakub Sluka
Hrají: Vladimír Dlouhý, David Novotný, Karel Zima, Matěj Hádek, Michal Novotný, Oldřich Kaiser, Jana Hlaváčová, Jiří Lábus, Karolína Kaiserová, Jana Marková, Robert Orr, John Early, Naďa Konvalinková, Martin Stropnický
Scénář: Jakub Sluka
Kamera: Jiří Popel
Hudba: The Who, Kashmir 9:41, Radim Hladík a další
Distribuce: Falcon, 87 min., přístupný, 24 kopií

Non plus ultras

Non plus ultras sice vypráví o fanoušcích, konkrétně o partičce, která se baví fanděním Spartě, vysedáváním v hospodě a příležitostnými rošťárnami a výtržnostmi, ale nejvíc ze všeho je debut režiséra Jakuba Sluky o mužích - o jejich touhách, iluzích i prohrách.

'Běžné' události několika týdnů propojuje jemný milostný příběh a návštěva dvojice anglických fanoušků patřících k nejtvrdšímu jádru, takzvaným 'ultras'. Ústřední postavou je Bejčák (David Novotný), sympaťák, kterého parta téměř bez výhrad uznává jako autoritu, ale který taky nedělá vždycky všechno správně. Jeho symbolickým protihráčem je introvertní Tyčka (Vladimír Dlouhý), muž ve středních letech, jehož Bejčák přijme do party, kterou tvoří tak trochu pomalejší Potapěč, koktající anglofil Pejsek a k řádění vždy připravený Vočko.

Přestože celý film je vtipný a nepostrádá náboj, hned v úvodu je třeba překousnout to, jak se Jakub Sluka s polovičním úspěchem popral s expozicí. Dramaturgicky nedotažené hrátky s chronologií diváka jenom zmatou, a nedostatečně vybaven vstupními fakty pak nemůže některé situace naplno prožít.

Slukovi, který je sám věrným sparťanem a do filmu přispěl i osobními zkušenostmi, se ale každopádně musí nechat, že obsazení mu vyšlo na výbornou. Menší role chytře zaplnil zkušenými hvězdami, takže díky Janě Hlaváčové trvá jenom pár okamžiků, než zjistíme, co je Bejčákova maminka zač, zřetelné obrysy rychle získávají i vedlejší postavy strýce a tety v podání Jiřího Lábuse a Nadi Konvalinkové. Na poměrně malém prostoru zazáří Oldřich Kaiser a opatří svou postavu hospodského přesnou dávkou tragiky. Všechno jsou to sice možná figurky, ale s velmi ,lidským‘ rozměrem.

Představitelé členů party jako by byli obsazeni spíše po­dle typu. Pozoruhodný je Matěj Hádek jako vznětlivý Vočko, ale zejména David Novotný v hlavní roli vůdce party. Hlášky, z nichž mnohé mají slušnou šanci zlidovět (to je kompliment na adresu scenáristy Jiřího Popela), pronáší naprosto přirozeně a dokáže dobře trefit, kdy je pro větší působivost lepší ubrat ve výrazu. Bejčák je v jeho podání skutečným živým chlapem, při jehož sledování máte pocit, že někoho takového ve svém okolí zcela jistě znáte.

Sympatické je, že komedie nemoralizuje ani nesoudí. Přes­to je na škodu, že její závěr spíše lehce vyvane, než by ­silně zapůsobil. A protože je Tyčkova postava hodně v pozadí, nevyzní s patřičnou silou ani romantická linie příběhu. I tak je ale Slukův film debutem víc než slušným.

ORTEL: Povedený debut nejen pro chlapy, který jen tak jakoby mimochodem pro český film objevuje skvělé mladé herce.

Ilona Francková

Zpět na seznam všech recenzí.


Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:58

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace