Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskefilmy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Následující text recenze je Tomáše Vyskočila pro Premiere.
Původní text naleznete na: http://www.premiere.cz/film/6970/kamenak_3.html

Recenze v kostce:
Do třetice posbíral Zdeněk Troška desítky a stovky u nejširších lidových vrstev oblíbených vtipů a vytvořil z nich sled vyprávěných či inscenovaných anekdot navlečených na prostý příběh. Tentokrát bude Khon bojovat s nenáviděnou tchyní na fotbalovém hřišti. Tchyně proti němu postaví tým Romů.

Režie: Zdeněk Troška
Hrají: Václav Vydra, Jana Paulová, Josef Laufer, Monika Absolonová, Richard Genzer, Josef Carda, Eva Tauchenová, MarekVašut, Jan Skopeček, Lubomír Lipský, Hana Čížková, Václav Glazar, Anna Vejvodová, Oleg Reif, Lumír Olšovský, Jana Andresíková, Ervín Oláh, Marcel Vašinka, Věra Kuchtová, Tomáš Lipský, Petr Pěknic, Vojtěch Giňa, Pavel Urbánek, Jiří Kohout, Justin Valeš a Dolly Buster
Scénář: Evžen Gogela, Marek Kališ, Zdeněk Troška
Kamera: David Ployhar
Hudba: Miloš Krkoška
Distribuce: Prospero, 101 min., od 12 let, 36 kopií

Kameňák 3

První týdny roku byly v uplynulých letech nejen doménou Pána prstenů, ale i ryze českého produktu z opačného konce nabídky. Zatímco Peter Jackson oblažoval kritiky a plnil kinosály ostošest, Zdeňku Troškovi se dařilo jen to druhé. Rok se s rokem sešel a třetí díl Kameňáku slibuje definitivní vyvrcholení.

V Kameňákově je zdánlivě vše při starém a vrací se většina známých postaviček v čele s rodinou Nováků. Tu ale čekají dvě zásadní změny - jejich syn Pepíček dorůstá do puberty a zároveň se do vedlejšího domu přistěhovala početná romská rodina. Příhody 'snědých spoluobčanů' výrazně zamávají s osudem všech obyvatel a připraví půdu pro další kopec vtipů.

Takový byl alespoň plán. Pověstný divácký hrnec vtipů ale zdaleka není tak bezedný, jak se mohlo zdát, a Zdeněk Troška z něj vyškrábl už jen zahnívající zbytky. Pomineme-li rasistický podtext řady z nich (nic na tom nemění ani výsledek fotbalového zápasu, který se ve filmu s nulovým dějem překvapivě stává jedinou stravitelnější zápletkou), jejich vtipnost se pohybuje na úrovni nejspodnějších pater obecného vkusu.

K nízké kvalitě vtipů (opět pobaví nejvýš dva nebo tři okamžiky) se ale překvapivě připojila i nízká kvantita. Sto minut filmu obsahuje ještě méně vtipů než víkendová příloha novin, a pouze díky některým zajímavým figurkám se gagy nepromění jen v několikasekundovou křeč.

Naříkání nad kdysi kvalitní Troškovou tvorbou už je v recenzích Kameňáku evergreenem, tentokrát se přidává i nulová soudnost při výběrů nových tváří (Monika Absolonová, Dolly Buster...). Zatím stále slušná čísla návštěvnosti jsou jenom pohodlnou výmluvou, proč nevytvořit ­něco nového. Vždyť je přece mnohem snazší lidový vkus udržovat v jeho pokleslosti, než se ho snažit pozvednout.

ORTEL: Cesta do hlubin divákova vkusu s třetím nádechem dosáhla rekordní hloubky.

Tomáš Vyskočil

Zpět na seznam všech recenzí.


Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:58

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace