Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskefilmy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Následující text je recenze Václava Rybáře pro FilmPub.
Původní text naleznete na: http://filmpub.atlas.cz/kino/17789-kamenak-3.aspx

Kameňák 3

Zdeněk Troška přichází v tradiční čas s tradičním příspěvkem do pokladnice české filmové tvorby. Je to sice naposledy (co se týče Kameňáků), ale s o to větším gustem. V hlavní roli tentokrát Romové, fotbal a sex ve všech podobách.

Loni jsem si i já sáhnul do svědomí a přispěl jsem do studnice recenzi tuzemské tvorby hned dvěma tituly, které někteří v redakci považovali zároveň za to nejlepší a nejhorší z celého roku. Mluvím o Pánské jízdě a Snowboarďácích. Pánská jízda pro mě osobně byla peklem, možná i proto, že druhý Kameňák jsem si nechal zbaběle uniknout a nebyl jsem tak psychicky připraven na dno české kinematografie. Řekl jsem si, že musím víc trénovat a proto jsem se odvážně vydal na Kameňák číslo tři.

Dobré zprávy předem - Jiří Pomeje prohlásil už na novinářské projekci, že třetí Kameňák je poslední. Některým se do obličeje nahrnou slzy štěstí, jiní budou truchlit. Jenže co bude Zdeněk Troška točit PO Kameňáku? Lze jít ještě někam hlouběji. Po jeho nejnovějším filmu o tom dost pochybuji.

Ale nebudeme to protahovat a vzhůru do Kameňákova. Na první pohled se tu nic nezměnilo, ložnice Pepy (Václav Vydra) a Vilmy (Jana Paulová) je pořád stejná, stejné jsou i směšně vypadající pokusy o manželské sblížení, které vždy končí neúspěchem. Ale sexu si užijeme ještě dost, nebojte. Daleko víc než jízlivé manželčiny poznámky však Pepu Nováka trápí to, co se děje za oknem. Do vedlejšího baráku se totiž přistěhovala rodinka cikánů (my recenzenti tedy preferujeme Romy, ale Troška si s nějakou politickou korektností problémy nedělá a tohle je popravdě ta nejmenší urážka, kterou těmto příslušníkům během filmu naservíruje). Je jich hodně a zřejmě se jen tak nehnou, což vede Pepu k jednoznačnému závěru - Vilma a Julča musí začít chodit na lekce sebeobrany (tady konečně dojde na ten slibovaný sex, díkybohu, protože vidět Trošku jak fušuje do bojových umění, to už by se mnou asi seklo).

Po prvních deseti minutách obehraných fórů si také všimnete, že se stihlo prostřídat pár postav. Helenka Vondráčková a Martin Maxa odjeli na svatební cestu a na záskok přibíhá dvojice z Tele Tele (Carda/Genzer) a Monika Absolonová (škoda že plyšoví lvi se nerozdávají i za nejhorší herecké výkony, Monika by si s nimi mohla vytapetovat hangár). První půlku filmu jsem tak zuřivě zkoumal nové trendy (resp. zuřivě jsem je hledal) jako zvýšený výskyt homosexuálů a sexu (zejména podpultového), že jsem si skoro nevšiml rozvíjejícího se příběhu. Nevím jestli se hodí zrovna tohle slovo, ale Kameňák se na stará kolena snaží mít alespoň základní zápletku, spočívající v souboji Kohn vs. tchýně, který se odehraje na fotbalovém hřišti.

Tedy ne že by si to tam ti dva rozdali (upřímně by mě to ale nepřekvapilo), jedná se o sázku, že místní Kohnovo družstvo složené ze štamgastů a policajtů, porazí družstvo, které sestaví tchýně. Koho napadá spojitost se snědými přistěhovalci, pro toho je logicky tenhle film příliš jednoduchý, ale někomu to dojde třeba až ve chvíli, kdy Troška už druhou minutu ve statickém záběru sleduje Romy kopající do kulatého nesmyslu, zatímco Kohnova tchýně stojí se spikleneckým výrazem v pozadí. Chybí už jen žárovka nad její hlavou.

To všechno samozřejmě spojují dohromady vtipy a vtípky, které jsme zaslechli už před revolucí v hospodách třetí cenové skupiny. Je pravda, že čas od času se objeví nějaký nový vtip (napočítal jsem... dva), ale zároveň klesá kvalita obecně (opět používám slova, která v tomhle článku nemají co dělat), protože ty nejlepší fláky už si Troška vydyndal v předchozích dílech. Takže zmučeně sledujete partu ochotníků, kombinovaných s hudebními a televizními hvězdičkami (Carda/Genzer si tu vyloženě kazí pověst a to je co říct), kterak prkenně recitují vtipy v kulisách, které jako by vypadly z televizní inscenace. A čekáte, co ještě může přijít horšího.

A ono to přijde. Jmenuje se to Troškova akční režie. Náš milovaný Zdeněk si zřejmě vzal k srdci připomínky o příliš strnulém pojetí Kameňáků a tak se snaží kompenzovat choutky akčněji založených diváků ve scénách fotbalových zápasů. Kameňák tak proráží stávající dno a klesá někam hluboko dolů a při svém pádu míjí i zkušenější amatérské filmaře a možná i pár dovolenkových home videí. Vůbec mě nezajímá, že ti chlapi před kamerou nemají umět fotbal, ale to co se děje s kamerou a především s hudbou (mysleli jste si, že ta televizní syntetizátorem znásilňovaná znělka je to nejhorší, co vás může potkat? Počkejte si až se bude tenhle motiv snažit znít akčně a naléhavě) je nemístný humor s přehledem trumfující (v negativním slova smyslu, pokud to někomu nedošlo) prakticky cokoliv, co jsem kdy viděl v komerčním filmu.

To už nezachrání ani Dolly Buster s betonovým poprsím, která přifrčí na motorce v ohozu zřejmě zapůjčeném od Dády Patrasové (po Choking Hazardu další kožený obleček, začíná se z toho stávat trend).

A sakra, málem bych zapomněl. Musím skončit nějak smířlivě, aby mě dav neušlapal. Tak... asi takhle: Kameňák 3 není o nic horší než předchozí díly (resp. jednička, tu jsem viděl) - vtipy jsou stejné, herci stejní (až na menší škatulata, která jsem popsal na předchozích řádcích) a prostředí se taky nijak nezměnilo. Skoro to vypadá, jako by to celé Troška natočil na jeden zátah a rozseknul na tři kusy. Loňský rok předvedl, že Kameňák už není ve své pozici losera roku osamocen (i když bezkonkurenčně vyhrál redakční anketu o nejhorší film roku), ale Troška narozdíl od ostatních už naprosto kapituloval na jakoukoliv snahu. Při 3.5 milionu televizních diváků, kteří sledovali první a druhý díl v televizi se mu popravdě příliš nedivím a už teď počítám s dobrými dvaceti příspěvky v diskuzi, které mi budou vyčítat, že jsem v životě nic nedokázal a že bych měl dobré dvě hvězdičky přihodit za to, že se všichni při natáčení snažili a v kinech se tleská, až ruce modrají.

My novináři jsme zkrátka vybíravé plémě. Neoznačil bych Kameňák za onen objekt, ke kterému přirovnal jeden můj kolega snímek Milenci a vrazi, ale takové srovnání s hrachovou kaší by se hodilo. Já totiž nesnáším hrachovou kaši. První minuta třetího Kameňáku je jako první sousto něčeho, co k smrti nesnášíte. A jako pocit, který se dostaví po jeho spolknutí a zoufalém pohledu na nekonečně plný talíř.

Spodní laťka je pro letošek nastavena. Doufám, že jí málokterý film zvládne podlézt.

Václav Rybář

Zpět na seznam všech recenzí.


Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:58

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace