Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskefilmy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Následující text recenze je Tomáše Baldýnského pro Premiere.
Původní text naleznete na: http://www.premiere.cz/film/124/kamenak.html

Recenze v kostce:
Komedie situovaná do jihočeské vesnice, která duchovně navazuje na Troškovu kultovní trilogii Slunce, seno... Při psaní scénáře se tentokrát režisér inspiroval sto dvaceti lidovými anekdotami, z nichž sestavil osu příběhu jednoho policisty a jeho ženy.

Režie: Zdeněk Troška
Hrají: Václav Vydra (Pepa), Jana Paulová (Vilma), Ladislav Županič (ředitel Eda), Josef Laufer (Leo Kohn)
Scénář: Martin Ryšavý, Ivan Vojnár
Kamera: David Ployhar
Hudba: Miloš Krkoška
Distribuce: Bontonfilm, přístupný, 100 min., 20 kopií

Kameňák

Sto tisíc diváků během prvních sedmnácti dnů zřejmě Zdeňka Trošku utvrdí v tom, že jeho strategie "dělám filmy, aby se normální lidi tak nějak zasmáli" je správná. Nicméně Kameňák má s filmem málo společného a s lidmi, kteří se tak nějak zasmějí vtipům typu "jsi jako včela, ta taky píchne a umře" by si rozumný člověk asi nepostavil dvojdomek.

Přitom Troška opět dokazuje, že není tak špatný režisér - například slušně pracuje s herci: Václav Vydra i Jana Paulová dokážou pod jeho vedením ten podivný pascénář složený z anekdot uhrát konzistentně, takže výsledek nevypadá jako upatlaný slepenec, ale jenom jako pitomá rozhlasová hra. Bohužel Troška neměl takové štěstí na neherce jako ve Slunci, senu..., takže film hodně kazí toporné výkony Troškových objevů obsazených proto, že se režisérovi zdají dost přitažliví (Věra Kuchtová, Nikola Navrátil) či transvestitní (Libor Landa).

Ovšem základním Troškovým problémem je jako ve většině jeho filmů nedostatek soudnosti. Častokrát klesá do hlubin, které před ním nenavštívil ani takový génius podprůměrného humoru, jakým je Pan účetní. Scéna, v níž si Lubomír Lipský s Věrou Tichánkovou vyměňují zubní protézy a odhadují, co měl kdo k pití a zda se potom nepozvracel, je skutečně supertrapná. A není zdaleka jediná.

Nejsem přehnaný intelektuál - Slunce, seno, jahody je moje oblíbená komedie a dodnes si myslím, že za roli Škopkové by Helena Růžičková měla dostat Oscara, ale takovéhle konce nemůže Zdeňku Troškovi přát ani jeho nejzavilejší nepřítel. A ukázalo se, že tím největším nepřítelem Zdeňka Trošky nejsou zákeřní kritici, které se tak uboze snaží v Kameňáku urazit, ale jen a jen on sám.

ORTEL: Slabé, nevtipné, místy debilní.

Tomáš Baldýnský

Zpět na seznam všech recenzí.


Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:58

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace