Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskefilmy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Následující text je recenze Jana Lipšanského na FilmPub.cz:
Původní text naleznete na: http://filmpub.atlas.cz/kino/10202-kamenak.aspx

Kameňák

Tak již je zde dlouho očekávaná komedie Zdeňka Trošky, která měla navázat na jeho tradice Sluncí a sen. A vskutku, pokud budete mít hodinku po půlnoci na Nový rok hodinku čtyřicet volnou a dobrou náladu podpořenou pár šampaňskými, hurá na ni – tu komedii.

Jako film se vzpírá Kameňák jakémukoliv zařazení a škatulkám. v podstatě nemá žádný děj, ani herecké výkony (pokud tedy pitvoření herců ve Zlaté mříži nepokládáte za herecký výkon), těžko mluvit o vedení kamery, kompozici obrazu, hudbě, zbývá jen dřeň.

A skutečně jen jakási filmová dřeň spojuje množství vtipů více či méně známých, jež jsou natočeny jako výše zmíněná Zlatá mříž – jen s větším rozpočtem a pokusem o jakés takés propojení pomocí množství postav.

Ústřední dvojicí jsou manželé v podání Václava Vydry a Jany Paulové, pak jsou zde jejich dospívající dcera a syn – hloupý Pepíček. Otec je policajt (okruh vtipů o policajtech je zaručen), matka učitelka, dcera zdravotní sestra – a další postavy vše doplňují – máme zde falešné a převlečené jeptišky, zámeckého lorda s paničkou a sluhou, židovského majitele nevěstince a bordelmamá, jen žádné blondýnky ve filmu nehledejte – tento okruh vtipů se nejspíše dostane až do chystaného druhého pokračování.

Něco vzdáleně připomínajícího děj možná lze vysledovat ve snaze zámeckého pána a místních mafiánů najít zámecký poklad přezdívaný Modrý pramen, a ještě snad v příběhu fyzikáře, který uzavře podivnou sázkou, zda dostane na škole místo, nebo ne. Jinak se připravte na nesouvislý sled vtipů zapracovaných do volně poskládané mozaiky, a buď se vám jejich filmové ztvárnění bude líbit, nebo vám může přijít trapné, ale na výsledku to nic nezmění.

Možná vás také až překvapí, kolik známých českých herců ve „filmu“ uvidíme: vedle zmíněných dále Marka Vašuta, Josefa Laufera, Jaroslavu Obermaierovou, Lubomíra Lipského, který si zopakoval svou roli z TV seriálu Hospoda, Věru Tichánkovou, Janu Andresíkovou, Ladislava Županiče... Asi je v zemích českých pro herce skutečně nouze o roli. A pro zpěváky možná také - hádejte, kdo nazpíval ústřední píseň filmu? Ne, Kája ne, i když jste blízko. Nesmrtelná Helenka!

Kdo je více obeznámen s klanem Troška-Pomeje-Kuklová, asi ho pobaví skrytý fórek ve filmu: billboard, kde posledně dva jmenovaní dělají jakoby reklamu na anonymní stavební spoření – a hned vedle na zdi je znát, co si o podobných aktivitách tvůrci myslí. A když jsme u skrytých podtextů – Troška skutečně splnil svou hrozbu a některé nepříjemné postavy ve filmu pojmenoval podle recenzentů a filmových kritiků, se kterými si to chtěl vyřídit – takže mezi pacienty najdeme jak pana Jaroše, tak paní Spáčilovou.

Jinak těžko k tomuto dílku říci něco víc – kdyby náš slavný senátor s imunitou, Vláďa, vrazil do jednoho dílu Zlaté mříže víc peněz, a angažoval Zdeňka Trošku jako režiséra, určitě by mu vyšel podobný nenáročný tvar. Pro pobavení, když už jsme v dobré náladě a náležitě ovíněni a došly nám vlastní vtipy, dílko může posloužit velmi dobře. A jistě bude i trhat rekordy návštěvnosti, o to strach nemám. Avšak jako celovečerní film kdysi tak proslavené české školy může rovnou odkráčet na smetiště filmových dějin.

Jan Lipšanský

Zpět na seznam všech recenzí.


Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:58

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace