Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskefilmy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Následující text je recenze Jaroslava Sedláčka pro Cinemu.
Původní text naleznete na: http://www.cinemamagazine.cz/recenze/277/jak-se-kroti-krokodyli

Velrybě vytrhli stoličku dynamitem, tatínka do polepšovny nedostali ani heverem a teď musejí zkrotit hejno malých krokodýlů! Rodinná komedie Marie Poledňákové navazuje-nenavazuje na úspěšné příběhy o horolezci Lubošovi a baletce Anně.

Jak se krotí krokodýli

Nemocnice na kraji města po 20 letech už nějaký ten pátek koluje mezi námi. Sněženky a machři po 25 letech vyšli před Vánocemi v knižní podobě a producenti úpěnlivě vyhlížejí potřebný souhlas herců. Návrat dr. Mráčka, který by měl dokázat, že konec vodníků v Čechách hned tak nehrozí, hlásí i režisér Václav Vorlíček. O Básnících, kteří to dotáhli už k pátému dílu, ani nemluvě... V kontextu všech těchto informací se rozhodnutí scenáristky a režisérky Marie Poledňákové (komedie století S tebou mě baví svět) navázat na velmi úspěšné příběhy o horolezci Lubošovi a baletce Anně nejeví až tak překvapivé, byť jde bezpochyby o krok odvážný a snad až drzý – už kvůli tomu, že nemůže počítat s gigantickým talentem a erupcí malého Tomáše Holého (tragicky zahynul na jaře 1990) a při troše rozumu ani s Janou Preissovou a Františkem Němcem v rolích rodičů. Marie Poledňáková se však s problémem navázání popasovala jako chytrá horákyně a obutá-neobutá přichystala pokračování-nepokračování.

Luboš (Miroslav Etzler) pracuje jako záchranář ve švýcarských Alpách a domů do Prahy se vrací nečekaně dřív, než měl. Zatímco sedmiletá Amálka (Žofie Tesařová) je nadšená, mamince Anně (Ingrid Timková) to přece jen přináší jisté komplikace už proto, že Amálka měla odjet se svojí třídou do Vysokých Tater na školu v přírodě, ale teď se jí nikam nechce. Tatínek se vydá do školy s prosbou o uvolnění Amálky, nicméně se vrací zcela nečekaně jako zdravotní bratr celé výpravy. Anna, která se právě ocitá na samém sklonku své baletní kariéry, z toho má pramalou radost, ale nakonec souhlasí, neboť jí Luboš utěší tím, že jde jen o první tři dny a brzy za ní přijede k dědovi na chalupu. Děda Pepík (Václav Postránecký), který čelí milostným námluvám jak ze strany zrzavé krásky Julči (Bára Štěpánová), tak nepříliš pohledné zahradnice Bobulové (Eva Holubová), naopak ujíždí z venkova do pražského bytu Luboše a Anny, aby pomáhal krýt konspirativní akci jejich dvacetiletého syna Vaška (Jiří Mádl). Na počítačovém kurzu poznává svéráznou profesorku Káju (Jaroslava Kretschmerová), která, zdá se, brzy rozšíří počty jeho ctitelek. Mezitím se ale situace v Tatrách komplikuje, děti si Luboše pro jeho bezprostřední a přátelskou povahu víc než oblíbí, učitelka (Jitka Schneiderová) stále řeší jejich tři roky starý vztah-nevztah, boubelatá Boženka (Naďa Konvalinková) někam neustále padá a malý Koudelka (Tomáš Peč), co má dvě maminky (Sabina Laurinová, Tereza Duchková) a dva tatínky (Josef Vojtek, Dan Nekonečný), propadá stále hlubšímu smutku, protože jako jediný nedostává žádné dopisy.

Pokud ke třetímu díly Velryby (1977) a Polepšovny (1978) přistupujete s despektem, že „tak dobrý jako tehdy to být stejně nemůže“, vězte, že zázrak se skutečně nestal. Pokud už by se měli Krokodýli s něčím srovnávat, pak mnohem spíš než Velrybu přípomínají režisérčin předchozí film Dva lidi v zoo (1990): Spousta postav + ještě víc zápletek a podzápletek = roztříštěné vyprávění o všem a o ničem. Kdeže je krystalická jednoduchost zápletek typu „kluk hledá tátu tak dlouho, až najde toho pravého“, resp. „tři otcové se musejí během zimní dovolené postarat o šest dětí“. Byly to jednoduché, všeobecně srozumitelné a přitom silné zápletky, rozvíjené s logickou precizností pěkně krůček po krůčku. Obsah Krokodýlů vám jednou větou říct při nejlepší vůli nedokážu. Řeší se tu paralelně příliš mnoho problémů na příliš mnoha místech. O prostor tak musejí velmi těžce bojovat jak jednotlivé postavy, tak bohužel i humor a příběh jako takový. Všichni jsou jaksi permanentně přítomní a všichni pořád vyvíjejí nějakou činnost, ale vyprávění se spíš točí v kruhu, než aby se někam posouvalo. Mezi spoustou příjezdů, odjezdů a návštěv nejsilněji prosvítá příběh malého Vítka Koudelky, klučiny, kterého obklopuje spousta rodičů vlastních i nevlastních, přesto ale trpí stále silnějším pocitem samoty. Okamžik, kdy se nechce vzdát dopisu, který mu konečně přišel, nebo kdy ho „nalezená“ rodina prakticky vzápětí opouští, patří k těm ve filmu nejsilnějším. Naopak Luboš působí díky své nekonečné obětavosti, láskyplnosti a charakternosti po většinu filmu jako plochý, čítankově neživotný hrdina, což je škoda, protože Miroslav Etzler odevzdává roli naprosto vše. Ještě hůř dopadl neustále pobíhající Vašek, o němž nemáme šanci si myslet prakticky cokoliv. (Tady se přímo vnucuje srovnání, kterak Vašek nedokázal opustit svoji mámu před lety a nyní. U tehdejší scény se mi dodnes svírá srdce nad opravdovostí projeveného citu, zatímco obdobná scéna v Krokodýlech mě nechává ledově chladným.) Naopak vskutku nemožné se podařilo dědečkovi v podání Václava Postráneckého. S přehledem a šarmem velkého komika zvládá nejen neustálé převleky, které jsou z větší části pouhou scenáristickou svévolí, ale i – světe, zboř se – humor točící se okolo zažívacích a vyměšovacích problémů! Tam, kde by pohořelo devadesát devět herců ze sta, Postránecký nedovolí, aby divák odvracel oči a pohoršlivě krabatil obočí! Kdyby tak svoji energii a talent mohl vrhnout užitečnějším směrem... Obdobná situace panuje i v ženské části hereckého obsazení. Ingrid Timková se snaží hrát, i když při čekání na chalupě častokrát není co, Eva Holubová svou přirozeností a výjimečnou empatií dokáže ovládnout a zreálnit jakýkoliv prostor.

Divák ale naštěstí nemá moc času nad jednotlivými hrdiny a zápletkami přemýšlet. Už třeba kvůli perfektnímu výběru lokací, které náležitě prodává pohlednicová kamera Martina Duby (Báječná léta pod psa, Kousek nebe): švýcarské Alpy, podvečerní Malá Strana, romantické Staré Město, horkem rozpálená malebná Vysočina, v pozdním jaru kvetoucí a vodou bublající Vysoké Tatry... Přidáte-li k tomu reklamní vypulírovanost interiérů a jak ve filmech o Jamesi Bondovi dávkovaný product placement renomovaných značek (kdeže je ona trapná upachtěnost, kterou jsem ohledně vkládání log partnerů do filmu kritizoval u pátých Básníků), výsledkem je obrazově atraktivní, svižný snímek, při němž se při troše dobré vůle můžete občas zasmát i lehce dojmout. A to zase není tak málo!

Jaroslav Sedláček

Zpět na seznam všech recenzí.


Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:57

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace