Na obsah stránky Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Hlavní stránka ceskefilmy.juk.cz Mapa stránek na tomto webu

Následující text je recenze Ilony Franckové pro Premiere.
Původní text naleznete na: http://www.premiere.cz/film/51823/experti.html

Recenze v kostce:
Letní bláznivá komedie zejména o studentovi, který se přes noc stane úspěšným podnikatelem, aby získal dívku, která o něj nemá zájem. Při práci na jedné zakázce se dostane do kolotoče bizarních situací, ze kterých není úniku. Snímek je pochopitelně určen zejména mladému publiku.

Režie: Karel Coma
Hrají: Kryštof Hádek, Michal Foret, Petr Čtvrtníček, Kateřina Průšová, Petra Váchová
Scénář: Karel Coma
Kamera: Martin Matiášek
Hudba: Roman Holý
Distribuce: Bontonfilm, 85 min., přístupný, 25 kopií

Experti

Přiznám se, že jsem se před dvěma lety u Pánské jízdy na několika místech regulérně bál: „Ne, tohle se přece nemůže dít…“ U druhého filmu Martina Kotíka jsem v podobném směru nijak zvláštní ohrožení necítil, i proto si troufám tvrdit, že je to snímek lepší než jeho prvotina. Špatná zpráva je, že to pořád nestačí.

Teenagerská komedie debutujícího režiséra Karla Comy je ukázkou toho, jak moc může zanedbaná dramaturgie ublížit dobrým nápadům i docela slušnému technickému provedení. Příběh maturanta Oskara, který se ve snaze zaujmout dívku svých snů promění z lehkovážného lajdáka ve svědomitého a tvrdě pracujícího mladíka, nepříjemně drhne a klopýtá přes podružné historky vedlejších postav.

Film do jisté míry zachraňuje sympatický Kryštof Hádek v hlavní roli, který svým výkonem o hlavu převyšuje ostatní herce – s čestnou výjimkou Petra Čtvrtníčka, jenž svou kreaci švihlého profesora s obligátním rozcuchem vyšperkoval typickou učitelskou dikcí a gesty. Je škoda, že nedostal víc prostoru, protože při každém výstupu naprosto ovládne scénu. Skoro celý snímek tedy musí táhnout právě Hádek, který tak ovšem činí ne díky, nýbrž navzdory scénáři. Zdlouhavá expozice vás jen málo připraví na radikální zlom v životě ústřední postavy, navíc celá proměna se poté odehraje v rámci montáže – tu sice podkresluje svižná hudba Romana Holého, ale klipovitá ‚zkratka‘ je i tak příliš doslovná a sama o sobě roztahaná.

V dalších Oskarových eskapádách se hlavní téma stále víc tříští a příběh ulpívá na veskrze postradatelných peripetiích jeho kamarádů. Tomáš Löbl jako spolupachatel většiny Oskarových rošťáren ani další herecká ‚superstar‘ Michael Foret v roli naivního milovníka ovšem nedokážou svým výstupům propůjčit potřebný dostatek kouzla.

Otevřený konec vyzní zcela naprázdno, ale přestože načasování a pointa nefungují u snímku jako celku, dojde i na několik podařených scén – ať už jsou to vtipné animace, povedené Čtvrtníčkovy a Hádkovy gagy nebo zábavný štěk Jiřího Bartošky. Tyhle izolované momenty naznačují, jak mohl (nebo spíš měl) vypadat celý film. Škoda.

ORTEL: Pár dobrých nápadů se topí v dějové břečce.

Ilona Francková

Zpět na seznam všech recenzí.


Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:57

Zásady ochrany osobních údajů

A Běžešelemovací řůčovičky znáte?

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace