|
Následující text je recenze Františka Fuky pro Novinky.cz - FFFilm.
Původní text naleznete na:
http://www.novinky.cz/clanek/60109-fffilm-s-willisem-blizko-nebe.html
Tento čtvrtek se do kin dostávají dva filmy a víc se asi bude mluvit o tom prvním (českém), což je chyba, protože ten druhý (nečeský) je podstatně lepší. A opravdu to není tím, že bych neměl rád nadčasové mimoprostorové filmy a miloval Bruce Willise.
O čem je český "světový" film BLÍZKO NEBE podle jeho tvůrců, to se dozvíte na oficiálních stránkách. Zaplať Pánbůh, že je to tam napsáno, protože já bych se po jeho shlédnutí neodvážil tvrdit, že o něčem je. Klíč bude podle mě v tom, jak a proč film vznikl. Představuji si, že tvůrci přišli s nějakým takovýmhle návrhem:
"Mám bezva nápad na film. Celé se to bude odehrávat v jednom baráku, který je jakoby "mimo čas a prostor", podobně jako v DELIKATESÁCH, takže nebudeme potřebovat moc kulis. Ten barák bude hotel a budou v něm bydlet divné existence: Krásná siamská dvojčata, ráčkující kouzelník, tajemná krasavice, černoch umělec, mlčenlivý zločinec na útěku před zákonem, důchodci, vyvolávající duchy, podezřele úslužný pan hoteliér a tak dále, a tak dále... Prostě klasické bizarní figurky z těch trochu diváčtějších francouzských artfilmů."
"Nemusí to celé mít žádný příběh, prostě se budeme jenom seznamovat s těmi bizarními figurkami. Jejich minipříběhy by mohly nakonec splynout dohromady a mohlo by se stát něco dramatického, ale pokud se nám nepodaří vymyslet jak a co přesně, tak to nevadí. Prostě někdo umře. Nebo to bude vypadat, že umře, ale vlastně neumře, a pak umře někdo jiný, nebo to aspoň bude tak vypadat. Ale jak říkám, je to celkem jedno, protože to celé bude bizarní, dvojznačné a taková pocta Lynchovi, Wendersovi, Jarmuschovi a tak vůbec, takže když se nějaký kritik bude snažit rozpitvávat, co se tam vlastně dělo a jak to skončilo, tak se jenom chytí do vlastních stítí a bude před všemi za vola, že nepochopil, jak jsme to schválně natočili dvojznačně!"
"Nazveme ten hotel i film BLÍZKO NEBE a dáme tomu chytrý podtitul. Třeba "film pro ty, kteří mají srdce", nebo "film pro lidi, kteří jsou lidmi", nebo "film pro lidi, co nevidí černobíle" - takže když se to někomu nebude líbit, můžeme tvrdit, že to je logické, protože nemá srdce / není člověkem / vidí černobíle a není dost dobrý pro náš film. A budeme se při tom shovívavě usmívat."
"Další výhoda tohohle přístupu bude spočívat v tom, že nepotřebujeme dobré herce. Sákryš, vlastně vůbec nepotřebujeme herce! Čím bude každý člověk na plátně divnější, a čím víc se bude jeho herecký projev (neprojev) lišit od ostatních, tím víc bizarní to bude, a to přece chceme! Navíc se tak dá i snadno vyřešit problém s prodejem do zahraničí. Prostě to rovnou celé natočíme v angličtině! Že bude mít valná většina herců problémy s anglickou výslovností (a tím nemyslím jenom toho ráčkujícího kouzelníka), to je jenom dobře, protože to u anglicky mluvících diváků bude prohlubovat dojem, že se nacházíme mimo čas a prostor a že všichni tak blbě anglicky mluví schválně."
"Sákryš, ta idea s bizarním námětem je fakt zlatý důl. Znamená to taky, že triky nemusejí být dobré (to město v pozadí bude schválně vypadat jako špatná fotka, protože jsme mimo čas a prostor)! Občas tam něco divně prostříháme, kamera občas někam pojede a na konec dáme nějaký song, který zahřeje u srdce všechny, kteří nevidí černobíle, a k tomu montáž skoro jako v MAGNÓLII... A taky tam musí někdo hulit, to se bude mládeži líbit."
A jak řekli, tak udělali. BLÍZKO NEBE je tím pádem "neprůstřelný" film, který je místy bizarní a místy tak strašně špatný, že si nemohu být jistý, jestli to není režisérův záměr za účelem zvýšení bizarnosti (ale spíš ne). Třeba když se dvě postavy mají divoce hádat na poště, probíhá to tím způsobem, že jedna z nich řekne dlouhou větu, druhá spořádně počká až ta první domluví, pak řekne svou dlouhou větu, první postav počká, řekne svou druhou větu... A na to nezúčastněně koukají postavy ve frontě. Kdyby takovouhle hádku natočil Lynch, určitě by se to rozebíralo na desítkách stránek.
Film BLÍZKO NEBE se mi v žádném případě nelíbil, ale některé jeho elementy jsou dobře vymyšlené (byť většinou špatně realizované). A ten nápad s anglickým zněním nakonec hodně zachraňuje. Výsledek totiž následkem toho působí jako avantgardní film z nějaké země, kde je kinematografie v plenkách (např. Lichtenštejnsko nebo Sierra Leone) a tudíž jsme k němu automaticky o něco shovívavější, protože si říkáme "OK, tak jako jejich první celovečerní film by to šlo a za 5 let, až přijdou na to, co je to scénář, dramaturgie a tempo, by u nich mohli natočit něco slušného".
František Fuka
Zpět na seznam všech recenzí.
Poslední modifikace 23.12.2019, 22:34:57
A Běžešelemovací řůčovičky znáte?